Депресията наистина става едно от най-честите пандемични състояния, защото по статистика

...
Депресията наистина става едно от най-честите пандемични състояния, защото по статистика
Коментари Харесай

Тънката граница между следродилна депресия и психоза: Какво може да те накара да посегнеш на живота си

Депресията наистина става едно от най-честите пандемични положения, тъй като по статистика на СЗО някъде след към 4,5 години тя ще бъде преди всичко по причина за нетрудоспособност, съобщи в " Денят стартира " психиатърът доктор Веселин Герев.

Намериха мъртва изчезналата Биляна от София

" Човек, колкото повече се стяга, толкоз по-бързо превърта. Идеята е, че със стягане, готовност, с ангажиране на волеви дейности - това не се получава ".

Много малко хора обръщат внимание на началните признаци на болестта, добавя психиатърът, тъй като с цел да се стигне до едно депресивно положение минава интервал от година. Основната симптоматика включва тревога, некадърност за спане. Хората мислят, че това ще отмине от единствено себе си.

-липсата на въодушевление

-липсата на активност и мотивация

-мисли в депресивен жанр т.е. за невъзможност

" Тези признаци би трябвало да персистират повече от три, четири месеца, с цел да можем да кажем, че става въпрос за едно изразено депресивно положение ".

Психиката е устроена по този начин, че в случай че не е насъбрано нервно напрежение да върне назад положението и човек да се възвърне в границите на няколко дни - печал, потиснатост. Според психиатъра понятието " меланхолия " е придобило гражданственост, само че неведнъж се употребява за положения, които не са същинска меланхолия.

Следродилната меланхолия е малко по-различни положение, тъй като е обвързвано с обръщането на хормоните след бременността и след самото раждане, изясни доктор Герев.

" По време на бременността доминират едни хормони, които придават едно успокоение, по-добър сън и тонус и надлежно след раждането настава стихия и бърз поврат в хормоналния баланс. Най-важен тук е хормонът пролактин, който дава опция на дамата да кърми ".

Много дами, добавя той, имат преходни признаци на потиснатост, угнетеност, тревога, които непринудено отминават. До развиване на клинична депресия стигат тези дами, които са по-тревожни, по-емоционални или които са преживявали меланхолия преди самото раждане. По-сериозен проблем е следродилната неуравновесеност. Тогава се появяват суицидни мисли, които могат да доведат до съдбовен край.

" Там дамата се капсулира. Там стартира да живее в недействителен свят ".

При психозата - колкото по-навременно се потърси помощ, толкоз по-добре.

" В такива случаи дамата даже може да посегне на личното си дете ".

Психиката е океан без дъно, добавя експертът.

" Никой не знае в какви обстановка по какъв начин може да реагира. И от време на време не могат да се намерят съответни аргументи. Просто ние сме очевидци на следствието ".
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР